Robimy desery – jakich sprzętów kuchennych potrzebujesz?

Istnieje wiele deserów, które każdy z nas może wykonać sam. Ciastka, wypieki, muffinki oraz cała reszta pysznych słodyczy, wyjdą nam idealne, jeśli do ich produkcji użyjemy najlepszych akcesoriów i sprzętów. W co musimy zaopatrzyć naszą kuchnię, by móc przygotowywać idealne desery?
Na samym początku, zróbmy rekonesans wszystkich szafek kuchennych. Wiele elementów użyć podczas przygotowywania różnych deserów.

Mata silikonowa jest potrzebna przy rozwałkowywaniu ciasta. Często, to na macie rozsypujemy mąkę, dodajemy jajka i pozostałe składniki. Lekka mata w dowolnym kolorze może nam służyć przez wiele lat.
Misy, szklanki i miarki – dzięki tym akcesoriom, możemy szybko odmierzać odpowiednie ilości składników. W misie możemy mieszać i miksować je na gładką masę.
Naczynia i formy do pieczenia – to w nich umieszczamy gotowe do wypieku ciasta lub masy. Różne kształty i wielkości naczyń urozmaicą nam wykonywanie słodkich dań. Oprócz popularnych blach na ciasto, warto zaopatrzyć się w ceramiczne naczynia lub specjalne, otwierane formy na torty. Warto pamiętać, że w naczyniach można również przygotowywać desery na zimno.
Wałki do ciasta i foremki do wykrawania pomogą nam w przygotowaniu słodkich ciasteczek. Często, wykrojone formy można położyć na wierzch ciasta przed wypiekiem.
Wyciskacz do ciasteczek, akcesoria do dekoracji – przy robieniu ciastek, niezawodny będzie zestaw z wymiennymi końcówkami. Końcówki te pozwolą nam nadać ciasteczkom konkretny kształt. Warto zastosować również szprycę, dzięki której udekorujemy ciasto bitą śmietaną lub słodką masą.
Trzepaczki, tarki i obieraczki, to elementy, które przyspieszą proces gotowania. Trzepaczka szybko ubije białko na sztywno, na tarce zetrzemy skórkę z cytrusów dla smaku, a obieraczkami szybko pozbędziemy się zbędnych skórek.

Desery często umieszczamy w specjalnych foremkach lub kokilkach – malutkich ceramicznych miseczkach. Popularne do serwowania są również szklanki różnego rodzaju. Trzeba więc przygotować ich odpowiednią ilość przed przelewaniem lub umieszczaniem deseru.

 

Sprzęty elektroniczne

Trzeba również wymienić sprzęty elektroniczne, dzięki którym wymieszanie i ubicie ciasta jest możliwe. Najistotniejszym urządzeniem jest mikser. Od lat, szczególną popularnością cieszy się mikser planetarny. Jego pierwowzorem był i nadal jest mikser marki KitchenAid z linii Artisan. Ruch planetarny mieszadeł pozwoli nam napowietrzyć ciasto, ubić jajka, wyrobić ciasto i zmieszać wszystkie składniki do różnych deserów.

Można również zastosować ręczne miksery tej samej marki lub przejrzeć produkty marki WMF. Ręczne miksery będą idealne do deserów, których czas przygotowania jest krótki.  Desery, które są przygotowywane z owoców i mleka, można przygotować w blenderze. Funkcje dzisiejszych sprzętów pozwolą na szybkie i dokładne wymieszanie wszystkich składników.

Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie desery, które zawierają jajko, nie mogą być mieszane w blenderze. Blender bowiem ma ostrza, które mogą poprzerywać włókna białkowe. Z kolei ciasto z wbitymi jajkami, wyrabiane w mikserze, pozwoli ponaciągać włókna, przez co ciasto zostanie napowietrzone i stanie się pulchne.

 

W dobie Internetu, przepisy na rozmaite desery można znaleźć wszędzie. Ze względu na ich różnorodność, do każdego rodzaju deserów stosuje się nieco inne sprzęty i akcesoria. Warto dodać, że wyżej wymienione elementy kuchenne są przydatne zarówno w przypadku zawodowego kucharza, jak i domowego kuchmistrza. Przygotowywanie rozmaitych deserów jest na porządku dziennym w restauracjach. W kuchni domowej również często sami robimy desery, przez co warto zaopatrzyć się w podane sprzęty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *